8 bolesnych wad iPhone'a 4 (plus afera antenowa)

Dzisiaj o minusach iPhone’a 4. Sprzętowych i programowych.

Chciałbym nadmienić, że nie będzie w tym tekście kontekstu porównawczego z poprzednimi wersjami telefonu – subiektywnie oceniam iPhone’a 4 z perspektywy dotychczasowego użytkownika telefonów innych firm.

1. Bateria przy intensywnym użytkowaniu trzyma zdecydowanie za krótko. Ja rozumiem, że telefon ma duży dotykowy ekran. Ja rozumiem, że mam włączone Wifi. Bateria trzyma skandalicznie krótko. Rozumiem, że u konkurencji nie jest wcale dużo lepiej, albo jest gorzej (biorąc pod uwagę smartfony). Wiem, że mogę bardziej oszczędzać baterię, albo używać telefonu rzadziej(?), ale przecież chyba nie o to chodzi. Jak na iPoda to by było bardzo długo. Ale to jest telefon…

2. „Paćkający się” ekran (a także tył telefonu). Nie będę chodził ze ściereczką do okularów. A „palcuje się” strasznie. Chyba wolałbym, żeby był mniej elegancki. Poproszę o wersję matową.

3. Retina display, czyli nowy ekran ma jedną przypadłość. Przy mocnym świetle słonecznym, pod określonym kątem (tzn. patrząc nie całkiem z góry, ale też i nie z boku) na ekranie widać… siatkę. Taką podobną to ten na papierze milimetrowym. Zapewne ciężko to uchwycić na zdjęciach, ale jeżeli tak wygląda ta „retina” to dziękuję.

4. Nieizolowana tacka na kartę Micro SIM. Lubię aluminium, ale przewodzi prąd i dostarczyło mi niezapomnianych wrażeń (czyt. problemów z aktywacją telefonu). Można oczywiście powiedzieć, że to nie wada, bo oryginalna (a nie cięta) karta nie będzie stykała z tacką.

5. Brak synchronizacji telefonu z komputerem przez WiFi. W każdym momencie Apple mogłoby wprowadzić to udogodnienie. Ale z jakiegoś powodu tego nie robi. Więc żeby zsynchronizować np. kalendarze trzeba podłączyć telefon do komputera kabelkiem. Wiem, że ten problem można obejść, ale o tym może innym razem.

6. Brak możliwości przejrzenia raportów o dostarczeniu wiadomości SMS. No ja Was proszę, Nokie to mają od ponad 10 lat. Apple uważa, że takie raporty nie są przydatne? Zupełnie tego nie rozumiem.

7. Uciążliwa informacja „Przekazywanie połączeń aktywne”. I po co?

8. Nie wszystkie aplikacje obsługują wielozadaniowość. To akurat nie wina firmy Apple, ale jest to bolesne, jeżeli po odpisaniu SMSa okazuje się, że muszę ponownie szukać czegoś w wielopoziomowym menu innej aplikacji.

Punkty 5-8 da się zniwelować przy pomocy modyfikacji oryginalnego oprogramowania telefonu. Ale ja póki co z pewnych powodów nie chcę go łamać.

Zapewne nie wszystkie punkty na powyższej liście są wielkim problemem, a także problemów z listy można obejść w inny sposób.

I rzecz ostatnia – cała afera związana z anteną. Przypomina mi się taki tekst, „7 poziomów fotografów”. Był tam taki poziom, chodziło o człowieka skupionego na parametrach sprzętu fotograficznego bardziej niż na robieniu zdjęć. Pamiętacie jak się nazywał? (jak nie pamiętacie, to możecie sobie poszukać). Tutaj jest podobnie: telefon działa. Kreski zasięgu są. Na dobrą sprawę ciężko mi spowodować, żeby zaczęły znikać (ściskam telefon, w dodatku jestem leworęczny). A jak znikają to bynajmniej położenie mojej ręki na telefonie nie ma znaczenia. Problem być może istnieje, ale największy jest w głowach tych, którzy już nie mają o czym pisać i dyskutować. Fakt jest taki: połączeń nie zrywa. A jak zaczniecie się gapić na kreski, to być może istotnie coś Wam zniknie, nie wiem.

6 thoughts on “8 bolesnych wad iPhone'a 4 (plus afera antenowa)

  1. Siatke widac na kazdym iphonie poczawszy od 2G a skonczywszy na 4. Jak sie cos pisze to wypada to sprawdzic a nie wyskakiwac jak filip z konopii. Ta siatka to poprostu multitouch. Przewodzi sygnaly.

  2. Temu właśnie służyła adnotacja: „subiektywnie oceniam iPhone’a 4 z perspektywy dotychczasowego użytkownika telefonów innych firm”. Naprawdę nie ma znaczenia, że ta siatka jest tam od zawsze…

Comments are closed.