Algorytm Gift Card złamany!

Chińczycy złamali algorytm kart podarunkowych dla programu iTunes. GiftCard za 200$ można kupić w jednym z chińskich serwisów już za 2,6$. Apple oczywiście zmieni niebawem algorytm, ale problemem pozostaje pewna ilość kart obecnych w tym momencie na rynku – a jeszcze nie wykorzystanych.

Z drugiej strony uderza mnie absurd całej sytuacji. Kupować legalną muzykę, przy pomocy złamanych kodów, to mija się z celem. Oczywiście pytaniem jest: co dla kogo jest owym celem – czy jest to posiadanie legalnej kolekcji muzycznej, czy udawanie uczciwości (posiadając legalną kolekcję, ale w nielegalny sposób zdobytą). W drugim wypadku jest to postawa fałszywa.

Ściąganie chronionych prawem autorskim nagrań z sieci jest w wielu kontekstach nieetyczne (chociaż nie we wszystkich!). Nieetyczne nie musi się równać – niezgodne z prawem. Przykładem chociażby system Peer2Mail – jest zgodny z polskim prawem a równocześnie używanie go jest nieetyczne (vide: artykuły w gazecie Chip: „znaleźliśmy lukę w polskim prawie”).

O ile jednak w wielu kwestiach dotyczących różnego rodzaju dystrybucji muzyki w sieci mam wiele wątpliwości – tutaj sytuacja jest prosta. Użycie generatora kodów do kart podarunkowych jest kradzieżą. Ciężko nazwać to inaczej.

Informacja na temat voucherów do sklepu iTunes znajduje się między innymi na blogu Outdustry.

One thought on “Algorytm Gift Card złamany!

  1. Jakby nie patrzeć, to kradzież. Ktoś kto użyje tych kodów będzie złodziejem okradającym Apple i artystów sprzedających swoje dzieła w iTunes.

Comments are closed.