Cubase oraz Cubase Studio w nowej wersji

Całkiem niedawno ukazały się nowe wersje kombajnów Cubase oraz Cubase Studio, oznaczonych wersją 5. Poniżej znajduje się przegląd najciekawszych nowości.

Tworzenie bitów – pewne rozwiązania przywodzą na myśl nieodżałowanego FL Studio, ale fakt jest faktem: w nowej wersji Cubase pojawiło się sporo narzędzi ułatwiającej tworzenie muzyki z szeroko pojętym bitem. Bity tworzyć możemy z dziesiątek wbudowanych sampli lub też importowanych plików (co jest oczywiste), ale tu nowością jest możliwość importowania (legendarnego – jak piszą twórcy programu) formatu plików MPC.

Beat Designer

Drugą innowacją jest wbudowany mechanizm Pitch Correction. Co prawda przy tej funkcji towarzyszy mi deja vu, ale dobrze, że pojawia się ona wbudowana w jeden z najlepszych programów w swojej kategorii. Poza tym Pitch Correction może działać na żywo, obsługiwane z klawiatury MIDI. Co oznacza, że niedługo wszyscy wykonawcy będą mogli śpiewać czysto i na żywo. O ile realizatorzy nie będą mylić klawiszy…

VariAudio umożliwia nam pracę z materiałem audio podobnie, jak ma to miejsce w przypadku MIDI (zmiana wysokości i czasu trwania). Ciekawą propozycją jest też możliwość eksportu takiego edytowanego materiału do MIDI – jednym kliknięciem. Daje to ciekawe możliwości instrumentacyjne.

Pitch Correct

Z innych nowości: lepsze wsparcie dla automatyzacji, biblioteka brzmień HALion ONE (lista dołączonych instrumentów w oryginalnej wersji językowej: Acoustic Bass, Electric Bass, Fretless Bass, Pick Bass, Nylon Guitar, Steel Guitar, Clean Guitar, Distortion Guitars 1&2, Solid Guitar, Tenor Sax, Solo Trumpet, Brass Section, Large String Section). Do instrumentów można dokładać kilka rodzajów artykulacji (VST Expressions), a efekty brzmieniowe są ciekawe. Cubase Studio 5 zawiera także 90-dniową wersję testową HALion Symphonic Orchestra, gdzie instrumentów jest więcej. Szkoda, że nie dołączono ich po prostu do droższej wersji pakietu.

Doskonale rozbudowane menu Audio Mixdown (można wybrać pojedyńcze ścieżki, efekty, wtyczki, automatyzację i zrzucić do pliku) daje nam nowe metody na zwolnienie zasobów komputera. Pogłos REVerence – symuluje różne efekty środowiskowe (od pokoju po stadion piłkarski). Virtual MIDI keyboard to właściwie tylko drobiazg, lecz użyteczny (a na przykład w Logic dostępny od dawna). Jest to oczywiście wirtualna klawiatura MIDI. Jednak tą funkcjonalność traktuję jako odrobienie pracy domowej.

Ze smutnych wieści: wersja dla Windows Vista jest 64-bitowa, ale wersja OS X – nie. Poczyniono ku temu kroki (Cocoa) i funkcjonalność ta jest zapowiadana dla przyszłych wersji.

Podsumowując: jeżeli ktoś przymierza się do kupna programu z tej kategorii, to powinien poważnie przemyśleć tą propozycję. Jeżeli chodzi o aktualizację – ze wcześniejszych wersji, trzeba zastanowić się, czy wprowadzone usprawnienia stanowczo wpłyną na naszą pracę. Decyzję pozostawiam Wam.