Design instrumentów muzycznych – Reactable

Ten wpis jest częścią serii design na applemusic.pl.

Najbardziej denerwującym w codziennej pracy twórczej jest przymus pracy z maszyną, która nie zawsze jest intuicyjna w obsłudze (a zwykle nie jest). Porównanie maka i PC to także w tej kwestii niebo i ziemia, co nie zmienia faktu, że tradycyjna komputerowa klawiatura nie jest i nigdy nie będzie wygodnym urządzeniem do – na przykład – wpisywania nut. Albo tworzenia muzyki na jakimś bardziej „organicznym” poziomie.

Rozwiązaniem części z powyższych problemów, a na pewno kwestii intuicyjności obsługi, jest zaprezentowany na ostatniej Warszawskiej JesieniReactable. W praktyce działa to tak: okrągły ekran dotykowy, pełniący funkcję stolika ;), z charakterystyczną białą kropką pośrodku. Na ekranie kładzie się kostki-obiekty będące odpowiednikami wirtualnych modułów generujących dźwięki i dźwięki te przetwarzających. Kostki zachodzą między sobą w interakcje, co jest dodatkowo zobrazowane animacjami na powierzchni stołu. Możemy także sterować parametrami brzmienia poszczególnych kostek, przez obracanie ich wokół własnej osi. Da się grać nawet solówki (!).

Ekran jarzy się niebieską poświatą i robi to naprawdę duże wrażenie na żywo. A muzyka, którą generuje Reactable? W dużej mierze zależy od „operatora” stołu. Na Youtube można znaleźć dużo różnych klipów, począwszy od samouczków pokazujących możliwości, po koncert Björk z udziałem Reactable.

Rewelacja – pomyślałem. Reactable jest jednak dostępne tylko dla klientów instytucjonalnych. Plotka głosi, że jest warte 10 tysięcy euro. Zaczynam zbierać pieniądze.

reactablereactable2reactable3