Finale – wstęp

Finale – rodzina programów do szeroko pojętego edytowania nut. Składa się obecnie z 6 programów, z czego największy (o odkrywczej nazwie: Finale) jest wart 600$ i posiada wszystkie funkcje, które potrzebne są dla przepisania dowolnej partytury w format cyfrowy. Odgrywa też dźwięki większości instrumentów orkiestry przy pomocy modułu Garritan. O Finale mam zamiar napisać więcej w najbliższym czasie.
Finale PrintMusic, Allegro, SongWriter, to kolejne, coraz niższe schodki w tej rodzince. Są one okrojone o pewne funkcje (czyt. coraz bardziej ubogie).

Na samym dole drabiny znajduje się Finale Notepad (a przynajmniej znajdował się do tej pory). Umożliwiał jedynie wpisanie nut i proste na nich operacje. Ale miał jedną zaletę: był całkiem za darmo. Od niedawna firma MakeMusic zadecydowała, iż za program zacznie pobierać opłatę (9,95$). Nie jest to wielka suma, jako, że program oferuje teraz trochę więcej niż do tej pory. Są łuki, artykulacja, oznaczenia dynamiczne. Bez szaleństw, ale dla początkujących wystarczy.
Funkcję darmowej przeglądarki plików pakietu (mus) pełni od teraz… Finale Reader (oryginalnie). Dostępny za darmo po zarejestrowaniu się tutaj.

finale-reader
Jako, że, delikatnie mówiąc, liczba funkcji w Readerze nie powala (rysunek powyżej), zastanawia mnie taki ruch. Miło było dostać za darmo prosty edytor z podstawowymi funkcjami…

2 thoughts on “Finale – wstęp

  1. Pingback: Garritan | applemusic.pl

  2. Pingback: Fruity Loops dla maków? | applemusic.pl

Comments are closed.