Konwersja ape + cue, flac, ogg, mpc i innych w systemie OS X

Napiszę to jeszcze raz, bo odpowiedź jest prosta (a udzielił jej swego czasu Makojad), lecz to samo pytanie ciągle jest zadawane. Jeżeli macie w OS X pliki ape (cue), flac, ogg, mpc to istnieją 2 dobre rozwiązania.

A. Można użyć Vox.app. Plusy: da się słuchać, a odtwarzacz jest dobry. Minusy: nie da się skopiować takich formatów do iPoda.

B. Można skonwertować muzykę przy pomocy programu Max. Przedstawię krótką instrukcję jak to sprawnie i skutecznie zrobić.

1. Otworzyć Maxa. Kliknąć File | Convert files. Wybrać pliki, lub przeciągnąć je do okienka. Lub też: File | Open i wybrać plik *.cue.

Czasami wymagana jest ręczna edycja pliku *.cue, który odwołuje się do nieistniejącego WAVa. W tym pliku wystarczy tylko zmienić nazwa_pliku.wav na nazwa_pliku.ape i zapisać.

2. Wybrać menu Max | Preferences | Formats

Max

3. Format bezstratny Apple Lossless wybieramy przez wybranie MPEG4 Audio, kliknięcie plusa i wybranie z listy Apple Lossless.

Oczywiście jeżeli konwertujecie OGG, nie warto tracić miejsca na dysku na Apple Lossless. W tym wypadku należy wybrać  MPEG4 Audio | ACC i odpowiedni bitrate (adekwatnie to jakości pliku wyjściowego, aczkolwiek sądzę, że tego nie należy dosłownie przeliczać). Polecam też zaznaczenie VBR.

4. W zakładce Output można zostawić opcję Output files: Same as source file. Program tworzy pliki w tym samym katalogu, pomimo czerwonego napisu w głównym oknie (Output directory not specified). Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że program nie zmienia nazw plików docelowych, tylko samo rozszerzenie.

Max, ustawienia

Jeżeli przeprowadzacie konwersję dużej ilości plików, możecie zaznaczyć opcję Delete source files after encoding. Program usunie pliki wyjściowe po konwersji. Można zamknąć okno preferencji, ale nie trzeba tego robić. Program od razu stosuje wybrane opcje.

5. Jeżeli mamy obraz okładki możemy dodać ją do wszystkich plików przez kliknięcie Album Art. Jeżeli chcemy uzupełnić dane do tagów, wybieramy Metadata i wypełniamy.

6. Klikamy koło zębate Convert i czekamy. Im więcej rdzeni mamy – tym lepiej :).

PS: Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania szkodliwe powstałe w wyniku stosowania tej instrukcji. Uważajcie na swoje dane.

4 thoughts on “Konwersja ape + cue, flac, ogg, mpc i innych w systemie OS X

 1. Nie polecam tego programu, swojego czasu załatwił mi cenne (własne) 24-bitowce konwertując je bez ostrzeżenia do 16 bit. Błąd został usunięty, ale inny denerwujący bug wciąż występuje nawet w najnowszej wersji: zamienianie grafiki albumu na png zamiast przekopiowania w oryginale z pliku źródłowego. Potem człowiek dziwi się skąd pliki mają takie rozmiary.
  Proponuję XLD który potrafi to samo co Max a nawet więcej – chyba jako jedyny program Macowy obsługuje AccurateRip

  • Standardowa płyta CD Audio zawiera nagrania 16 bitowe, więc dla większości użytkowników i tak nie byłoby to problemem… A własne utwory mimo wszystko konwertuję w programach macierzystych (Logic, Cubase, co kto lubi).
   Jeżeli chodzi o objętość plików, to konwersja z APE na Apple Lossless nie jest korzystna już z założenia (pliki Apple są lekko większe). Ale to czkawką odbija się „zamknięcie” iTunes na inne formaty.
   A programowi XLD się przyjrzę, dziękuję.

 2. Pingback: Sebastian Ładyżyński: 5 lekcji, dla których kupiłbym GarageBand ‘09 - Apple Blog

 3. Pingback: Sebastian Ładyżyński: 5 lekcji, dla których kupiłbym GarageBand ?09 | iPhone

Comments are closed.