Logic Pro 9

Po niespodziewanym update’cie sklepu Apple Store pojawiła się nowa wersja pakietu Logic Studio. Co nowego, oprócz świecidełek?

Wraz z flagowym Logic Pro 9 pojawiły się nowe wersje: Main Stage 2 oraz Soundtrack Pro 3. Poniżej skupiam się na nowowściach w Logicu.

Nowość to przede wszystkim obsługa tylko i wyłącznie Intela. Wymagany system to co najmniej 10.5.7, czyli jak wróżyłem niedawno Apple stawia na systemy wieloprocesorowe (co nie dziwi już nikogo). Cieszy mnie to bardzo, bo Logic 8 nie korzystał z potencjału dwurdzeniowców (nie mówiąc już o innych zabawkach).

A ze świecidełek:

Flex Time – czyli zestaw narzędzi ułatwiających tempem i czasem. Generalnie bez cudów, ale w końcu do pewnych operacji nie trzeba korzystać z oprogramowania firm trzecich (np. Melodyne, aczkolwiek nie jestem w stanie stwierdzić, czy Logic 9 je w całości zastąpi – myślę, że nie).

Audio Quantize – umożliwia zsynchronizowanie niezależnych partii audio (czyli innymi słowy w wygodny sposób zmienia czas trwania dźwięków, nie zmieniając ich wysokości).

Editing drum tracks – edycja ścieżek audio z bębnami tak jak w sekwensterze (czyli z możliwością swobodnej ich modyfikacji).

Varispeed – możliwość łatwego zmiejszenia tempa całego projektu w celu nagrania na przykład partii muzyka, który (ekhm…) sobie nie radzi. No comment.

Selective Track Import – jak sama nazwa wskazuje umożliwia importowanie poszczególnych ścieżek z innych projektów. Bardzo tego brakowało.

Drum Replacer – służy do zmiany barwy instrumentów perkusyjnych lub ich wymiany na inne. Praktyka pokaże ile to jest warte…

Music notation – notacja muzyczna zaczyna przypominać tą tradycyjną. Nie wiem, czy ktoś odważy się pisać w Logicu partytury orkiestrowe, ale wygenerowanie partii dla pojedyńczego muzyka nie będzie już problemem.

Notation and chord grids – tworzenie tabulatur i schematów akordowych dla gitary. Jakaś moda ostanio?

Warped effects for Sound Designer – Sound Designer to świetna wtyczka do robienia pogłosów. Teraz podobno liczba presetów zwiększyła się do ponad 450. Przydatna rzecz.

Guitar Gear – zestaw efektów dla gitarzystów. Nie czuję zawrotow głowy – znaczy się: nie gram na gitarze.

Liczba nowości jest jeszcze dużo, dużo większa. Ale czas już na wnioski. Rewolucją dla Logica jest możliwość potencjalnego zwiększenia mocy. W połączeniu ze Snow Leopardem oczekuję widocznego przyrostu wydajności (cały czas liczę, że wykorzystam jeszcze do czegoś moją kartę graficzną).

Pakiet w Stanach kosztuje $499. Czy warto wydać $199 na update, jeżeli niedawno ktoś kupił wersję 8? Odpowiedzcie sobie sami. Napewno pakiet jest godny uwagi.

Logic 9

One thought on “Logic Pro 9

  1. Pingback: Aktualizacja ProKit 5.0 | applemusic.pl

Comments are closed.