Polskie Radio w iTunes – jak odtwarzać

Autorem poniższego tekstu jest →makojad, gościnnie na blogu applemusic.pl.

Sam często słucham programów Polskiego Radia, a że niedostępne są dla mnie fale ultrakrótkie (których odbiór polecam najbardziej, jeśli jesteście w zasięgu dobrego sygnału), korzystam ze strumieni w internecie. I byłoby to nawet miłym doświadczeniem gdyby nie 2 rzeczy:

1. są kiepskiej jakości i nie chodzi tylko o tzw. bitrate (64kbps, 128kbps dla Dwójki), nawet jak na dźwięk skompresowany brzmienie jest ostre, na dłuższą metę nieprzyjemne, odbiega od standardów nawet mp3 (halo, radiowi technicy, jest co nieco do poprawienia),

2. mam Maka. A kłopot dla użytkownika Maka może być następujący – strumienie PR nie są zrealizowane na powszechnie łatwym do odbioru kodowaniu mp3, ale na technice Microsoftu. Aby więc w ogóle je odczytać, potrzebne są odpowiednie tzw. kodeki. Z pomocą przychodzą darmowe aplikacje: sławny VLC oraz pożyteczny Flip4Mac (UWAGA, by skorzystać z moich rad należy zainstalować obie aplikacje).

Przy wykorzystaniu wyżej wymienionych programów nie ma problemu – zarówno QuickTime Player (z którym integruje się Flip4Mac), jak i VLC pozwoli nam na odtworzenie strumieni, które znaleźć można na tej stronie. A co, jeśli chcemy odtwarzać Polskie Radio w iTunes? iTunes nie daje nam bezpośrednio tej możliwości, trzeba się zatem uciec do sposobów:

SPOSÓB 1:

Najprostszą, a zarazem nabardziej narzucającą się metodą jest wykorzystanie QuickTime Pro do produkcji plików .mov, które zostaną odczytane przez iTunes. Jeśli posiadacie QuickTime Pro, jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić jest otworzenie (jabłko+U) w QuickTime Player (z zainstalowanym Flip4Mac) jednego ze strumieni PR:
mms://stream.polskieradio.pl/program1
mms://stream.polskieradio.pl/program2
mms://stream.polskieradio.pl/program3

a następnie zapisanie (jabłko+S) ich z domyślnie ustawioną konfiguracją do plików .mov (domyślnie tworzony). Te oto pliki, jako produkt końcowy, można z powodzeniem odtworzyć w iTunes. Napotkałem co prawda na pewnien drobny problem – dźwięk słyszę tylko na domyślnym wyjściu audio z Maka (jeśli używam zewnętrznego interfejsu muzycznego, nie słyszę nic). Znalazłem więc…

SPOSÓB 2

Do tej metody nie potrzeba QuickTime Pro, można za to spożytkować jedną z funkcji VLC. Należy najpierw odpowiednio spreparować plik .pls, który nakaże VLC zrobienie lokalnego „strumienia ze strumienia”. Otwieramy aplikację TextEdit i wpisujemy w nowe okno dane np. dla Programu 2 (podobnie trzeba zrobić dla innych programów; pogrubienie jest tylko poglądowe):

#EXTM3U

#EXTINF:0,Program 2 Polskiego Radia (transcoded)

#EXTVLCOPT:sout=#transcode{acodec=mpga,ab=128}:standard
{mux=raw,url=,access=http,sap,name=”Program 2 Polskiego Radia„}

#EXTVLCOPT:ttl=1

mms://stream.polskieradio.pl/program2

następnie zapisujemy jako plik z rozszerzeniem .pls. Tak stworzone pliki należy odtwarzać w VLC, ale UWAGA! – nie powinno być słychać dźwięku. Aby posłuchać radia, w iTunes należy odtworzyć strumień (jabłko+U) (dla każdego odtwarzanego pliku ten sam):
http://localhost:8080

UWAGA!, trzeba mieć uruchomiony lokalny serwer, czyli włączoną funkcję Personal Web Sharing w Preferencjach Systemu/Sharing (proszę wybaczyć, ale nie wiem jak przetłumaczono to na polski w OS X, więc używam angielskich nazw). Jeśli ten warunek jest spełniony, wybrany strumień Polskiego Radia powinien odtwarzać się w iTunes pod tym adresem. Rozumiem, że jest to metoda „naokoło”, ale działa.

Aby maksymalnie uprościć czytelnikom skorzystanie z opisanych metod, przygotowałem gotowce, czyli gotowe do ściągnięcia i zastosowania pliki. Ikony użyte do ozdoby plików pochodzą z kolekcji prześwietnej strony PanTuNieStał.

UWAGA! Pokazane metody przedstawiam „jako takie”. Ich działanie zostało w 100% sprawdzone w określonej konfiguracji komputera, o której piszę. Mogą, ale nie muszą działać w innych konfiguracjach. Nie biorę odpowiedzialności za ich działanie inne niż opisane lub brak działania, ani za żadne ewentualne problemy czy szkody powstałe podczas ich zastosowania, teraz czy w przyszłości.