Rok Chopinowski

Inauguracja Roku Chopinowskiego w Filharmonii Narodowej odbywa się właśnie dzisiaj. Z tej okazji partie solowe wykona jeden z najsłynniejszych obecnie pianistów świata, o charakterystycznym nazwisku: Lang Lang (zdjęcie poniżej). Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.

Koncert rozpocznie całoroczny cykl koncertów i innych imprez poświęconych naszemu geniuszowi muzycznemu, uznanemu na całym świecie. Jak czytamy na stronie Filharmonii Narodowej: „Ważnym wydarzeniem Roku Chopinowskiego w Filharmonii staną się koncerty VI Festiwalu ‚Chopin i jego Europa’ w dniach 2 – 31 sierpnia. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorem Filharmonia Narodowa.

Niestety niemożliwe jest zaproszenie prawdziwego Chopina do Polski – francuski poeta i muzyk awangardowy Henri Chopin zmarł dwa lata temu.

Obchody roku uwieńczone będą XIV Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim w październiku. Czekamy.

Poniżej zdjęcie Langa Langa. Prawda, że trochę podobny do Chopina?

6 thoughts on “Rok Chopinowski

  1. Właśnie oglądam transmisję z tego koncertu i nie mogę wyjść z podziwu, że polscy melomani nie potrafią nie klaskać pomiędzy częściami form cyklicznych…

  2. ja jednak uważam, że nieumiejętność odpowiedniego zachowania się publiczności to rzecz straszna. Winą obarczam luki w powszechnej (nie specjalistycznej!) edukacji muzycznej…

Comments are closed.