RothDock

Sceptycznie podchodzę do rozwiązań w stylu „prześlij muzykę z jednego pokoju do drugiego”, bo nie bardzo widzę, gdzie w moim domu takie zastosowanie miałoby się sprawdzić. Lecz mimo tego sceptycyzmu zdecydowałem się przetestować stację dokującą do iPodów/iPhonów firmy RothDock. 

Design opisywanego sprzętu sugeruje jednoznacznie, że przeznaczony jest dla iPoda touch lub iPhone’a – żadnego z nich nie posiadam (i nie żałuję). RothDock kompatybilny jest także z innymi iPodami (a w praktyce ze wszystkim co ma wyjście audio) i tę furtkę wykorzystuję, łącząc stację dokującą z moim już prawie 5-letnim iPodem nano (pierwszej generacji). Mimo moich obaw co do wyglądu takiego połączenia – prezentuje się to elegancko. Stacja dokująca po włączeniu zaczyna ładować mój odtwarzacz.

Tak naprawdę opisywane urządzenie składa się w trzech elementów – samej stacji dokującej z zasilaczem, bezprzewodowego pilota, który jest zdecydowanie najładniejszym elementem zestawu oraz odbiornika do podłączenia do urządzenia, gdzie przesyłać będziemy dźwięk (i tutaj także trzeba podłączyć osobny zasilacz). Podłączam odbiornik do mojego domowego wzmacniacza. Korzystam przy tym z przejściówki „mały Jack” – cinch, która jest dołączona do zestawu.

Pilot dołączony do zestawu jest delikatnie większy niż ten dołączany do niedawna do maków. Obsługa iPoda nano przy pomocy pilota jest ciekawym doświadczeniem – jednym co mi osobiście przeszkadza, to zbyt małe rozmiary ekranu iPoda nano. Rozumiem, że posiadacze większych odtwarzaczy firmy Apple nie mają tego problemu.

Trzeba napisać kilka słów o samym pilocie, bo z nim mamy największy kontakt przy korzystaniu z urządzenia. Pilot posiada 10 przycisków, 7 z nich odwołuje się do funkcji samego iPoda, pozostałe służą do obsługi stacji dokującej. Przycisk „Menu” jest odpowiednikiem „Menu” w iPodzie, odpowiednikiem przycisku w kółku jest enter na pilocie. Przyciski poprzedni i następny są umieszczone najniżej na pilocie. Obsługa jest dość intuicyjna.

Podłączyłem i… niespodzianka. Po starciu z urządzeniem (ponownym parowaniem i zmienianiem kanału sieci WiFi na którym działa RothDock) okazało się, że poziom głośności iPoda i RothRocka to nie to samo. Poziom głośności iPoda reguluje się przyciskami „w górę” oraz „w dół” na pilocie („w dół” u mnie działa jako „głośniej” w iPodzie), poziom głośności RothDocka plusem i minusem. Próbowałem być za sprytny.

Próba użycia urządzenia między pomieszczeniami w zasięgu mieszkania powiodła się. O ile w przypadku połączenia przez jedną ścianę (sąsiedni pokój) dźwięk był bez zarzutu, to w przypadku połączenia przez dwie grube ściany w dźwięku pojawiły się artefakty. Nie bardzo mam możliwość przestestowania nadajnika i odbiornika na otwartej przestrzeni, ale można wnioskować, że nie będzie żadnych problemów przy przesyłaniu danych w zasięgu jednego pomieszczenia.

Napotkałem problem związany z mechanizmem wygaszania wyświetlacza w iPodzie nano. Zdarza się, że RothDock traci kontrolę nad iPodem i pomaga wtedy tylko restart tego ostaniego. Nie jestem w stanie sprawdzić jednak, czy to wina mojego egzemplarza (który bądź-co-bądź służy mi już od długiego czasu), czy też wada urządzenia. Myślę, że posiadacze nowszych iPodów/Phonów nie będą mieli wspomnianego problemu.

Jakość dźwięku przesyłanego przez RothDocka jest, jeżeli chodzi o zastosowania domowe, bez zarzutu. Jednak w porównaniu z oryginalnym dźwiękiem z iPoda wydaje się, że RothDock daje więcej basu. Ma to wady i zalety.

Jeżeli ktoś słucha muzyki w domu korzystając z iPoda, to całkiem możliwe, że opisywany sprzęt spełni jego oczekiwania. Wygoda ładowania odtwarzacza przy jednoczesnej możliwości używania go. Nie do przecenienia jest także możliwość odsłuchu na zewnętrznym wzmacniaczu – nasz organ słuchu tylko na tym korzysta…

Stacja dokująca Roth Audio RothDock została dostarczona do testów dzięki uprzejmości firmy Rafko Rafał Koc, który jest wyłącznym dystrybutorem Roth Audio w Polsce.

One thought on “RothDock

  1. Pingback: Test RothDock – systemu bezprzewodowego przesyłania dźwięku z iPoda - Apple Blog

Comments are closed.