Snow Leopard a Instalacja SP3 na Bootcampie

Jako, że ostatnimi czasy zmuszony byłem skompilować program dla Windows w środowisku Max/MSP – wiązało się to z instalacją Windowsa XP na moim maku. Jednak aktualizacja owego oprowgramowania sprawiała już trudności – nie było bowiem możliwe zainstalowanie paczki Service Pack 3. Oto krótkie rozwiązanie tego problemu.

Snow Leopard wprowadził jedno drobne usprawnienie – możliwość odczytu partycji OS X z poziomu Windows. Szczęściwie – tylko odczytu, a nie zapisu (bo żeby było zabawniej, instalator SP3 po nieudanej instalacji próbował coś tam usuwać z partycji Snow Leoparda). To usprawnienie powoduje, że Windows chciałby część swoich plików zapisać na partycji makowej, bo której nie ma dostępu, a traktuje ją jako nadrzędną.

Rozwiązanie? Wyłączyć dostęp do tej partycji. Tymczasowo.

Wystarczy zmienić nazwę pliku znajdującego się tu: C:/Windows/System32/Drivers/AppleMNT.sys na tymczasowo inną, np. AppleMNT_keep.sys.

Po restarcie instalujemy SP3, a następnie możemy spowrotem zmienić nazwę wspomnianego pliku systemowego. Szczegółowe rozwiązanie problemu jest opisane także w dziale Apple Support: tutaj.