Szybka kolej w Polsce?

W ramach offtopicu: używamy niesamowicie nowoczesnych komputerów i powiedzmy oględnie… średnich pociągów. Wszystkich, którzy chcieliby coś w tej drugiej kwestii zmienić zapraszam na stronę szybkakolejTAK. Akcja jest szczytna i wygląda na to, że nie jest polityczna. Wszystkich, którzy marzą o 1,5-godzinnym połączeniu z Wrocławia do Łodzi serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w tej akcji.

szybka kolej

One thought on “Szybka kolej w Polsce?

  1. To co nazywasz akcją, Sebastian, jest zwykłym lobbyingiem. W tym przypadku schemat jest następujący – właściciel kapitału czy grupa kapitałowa chce zrealizować taki a taki (komercyjny) projekt, ale potrzebna mu do tego zmiana prawa. Wynajmują więc (lub zakładają) np. agencję PR, która lobbuje za zmianą prawa. Tutaj przeprowadza się to w formie społecznej inicjatywy ustawodawczej (pierwsza faza). Gdy zbiorą ustawowe 100tys. podpisów, lobbyści jadą z ustawą do parlamentu i tam przekonują do jej poparcia parlamentarzystów.

    Niech więc nikt nie myśli, że takie projekty są robione za darmo. Oczywiście jest to wersja cywilizowana lobbyingu i obecnie legalna. W odróżnieniu od wersji mafijnej (naturalnie nielegalnej), typu: „Zbychu, Miro, Grzesiu, macie mi k… załatwić tę ustawę.” 😉

Comments are closed.